Здравейте приятели киномани, наближава и най-значимата вечер в света на киното, а ето го и домашното което трябва да си подготвите за тогава:
Лидери с по общо девет номинации са комедийната драма “Бърдмен“, или „Неочакваната добродетел на невежеството“ и режисирания от Уес Андерсън “Гранд Хотел Будапеща“.
Мерил Стрийп за 19 пореден път отново присъства в заветния списък.
Ето и пълният списък с номинираните:
НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ
• Американски снайперист
• Гранд хотел Будапеща
• Игра на кодове
• Бърдмен
• Юношество
• Селма
• Камшичен удар
• Теорията на всичко
НАЙ-ДОБЪР РЕЖИСЬОР
• Алехандро Гонсалес Иняриту – „Бърдмен“
• Ричард Линклейтър – „Юношество“
• Бенет Милър – „Ловец на лисици“
• Уес Андерсън – „Гранд хотел Будапеща“
• Мортън Тилдъм – „Игра на кодове“
НАЙ-ДОБЪР АКТЬОР
• Майкъл Кийтън – „Бърдмен“
• Брадли Купър – „Американски снайперист“
• Бенедикт Къмбърбач – „Игра на кодове“
• Еди Редмейн – „Теорията на всичко“
• Стив Карел – „Ловец на лисици“
НАЙ-ДОБРА АКТРИСА
• Розамунд Пайк – „Не казвай сбогом“
• Марион Котияр – „Два дни, една нощ“
• Джулиан Мур – „Все още Алис“
• Фелисити Джоунс – „Теорията на всичко“
• Рийз Уидърспуун – „Моето приключение в дивото“
НАЙ-ДОБЪР АКТЬОР В ПОДДЪРЖАЩА РОЛЯ
• Робърт Дювал – „Съдията“
• Итън Хоук – „Юношество„
• Едуарт Нортън – „Бърдмен„
• Марк Ръфало – „Ловец на лисици„
• Джей Кей Симънс – „Камшичен удар“
НАЙ-ДОБРА АКТРИСА В ПОДДЪРЖАЩА РОЛЯ
• Патриша Аркет – „Юношество“
• Лора Дърн – „Диво„
• Кийра Найтли – „Игра на кодове
• Ема Стоун – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството„
• Мерил Стрийп – „Вдън горите“
ОРИГИНАЛЕН СЦЕНАРИИ
• Бърдмен
• Юношество
• Гранд хотел Будапеща
• Ловец на лисици
• Лешоядът
АДАПТИРАН СЦЕНАРИИ
• Игра на кодове
• Американски снайперист
• Теорията на всичко
• Вроден порок
• Камшичен удар
НАЙ-ДОБРА АНИМАЦИЯ
• Как да си дресираш дракон 2
• Гериочната шесторка
• Кутийковците
• Приказката за принцеса Кагуя
• Песента на морето
НАЙ-ДОБРО ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО
• Емануел Лубецки – “Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
• Робърт Йеоман – “Гранд Хотел Будапеща“
• Лукас Зал и Ричард Ленчевски – “Ида”
• Дик Поуп – “Господин Търнър”
• Роджър Дийкинс – “Несломен”
НАЙ-ДОБЪР ГРИМ И ПРИЧЕСКИ
• Бил Корсо и Денис Лидиард – “Ловец на лисици“
• Франсис Ханън и Марк Кулиер – “Гранд Хотел Будапеща“
• Елизабет Йани и Дейвид Уайт – ”Пазители на Галактиката”
НАЙ-ДОБРА ОРИГИНАЛНА МУЗИКА
• Александър Деспла – “Гранд Хотел Будапеща“
• Ханс Зимър – “Интерстелар“
• Александър Деспла – “Игра на кодове“
• Джоан Джохансън – “Теорията на всичко“
НАЙ-ДОБРА ПЕСЕН
• ”LEGO: Филмът” – ”Everything is Awesome”
• “Селма“ – “Glory“
• ”Отвъд светлините” – ”Grateful”
• ”Глен Кембъл…аз ще бъда себе си” – I’m Not Gonna Miss You”
• ”Започни отново” – ”Lost Stars”
НАЙ-ДОБЪР ЧУЖДОЕЗИЧЕН ФИЛМ
• „Тимбукту“ – Мавритания
• „Ида“ – Полша
• „Мандарини“ – Естония
• „Диви истории“ – Аржентина
• „Левиатан“ – Русия
НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ
• ”Гореща кризисна линия: Ветераните да натиснат 1”
• ”Джоана”
• ”Нашето проклятие”
• ”Палачът”
• ”Бяла земя”
НАЙ-ДОБЪР МОНТАЖ
• Джоел Кокс и Гари Роуч – ”Американски снайперист”
• Сандра Адеър – “Юношество“
• Барни Пилинг – “Гранд Хотел Будапеща“
• Уилям Голденбърг – “Игра на кодове“
• Том Крос – “Камшичен удар“
НАЙ-ДОБРА СЦЕНОГРАФИЯ
• “Гранд Хотел Будапеща“
• “Игра на кодове“
• “Интерстелар“
• “Вдън горите“
• ”Господин Търнър”
НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ
• ”Голямата картина”
• ”Пазачът на язовира”
• ”Пир”
• ”Аз и моето колело”
• ”Единствен живот”
НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ
• ”Айя”
• ”Бугало и Греъм”
• ”Маслена лампа”
• ”Парвеню”
• ”Телефонното обаждане”
НАЙ-ДОБЪР МОНТАЖ НА ЗВУКОВИ ЕФЕКТИ
• ”Американски снайперист”
• “Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
• ”Хобит: Битката на петте армии”
• “Интерстелар“
• ”Несломим”
НАЙ-ДОБЪР ЗВУКОВ МИКС
• ”Американски снайперист”
• “Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
• “Интерстелар“
• ”Несломим”
• “Камшичен удар”
НАЙ-ДОБРИ ВИЗУАЛНИ ЕФЕКТИ
• ”Завръщането на първия отмъстител”
• ”Зората на планетата на маймуните”
• ”Пазители на Галактиката”
• “Интерстелар“
• ”Х-мен: Дни на отминалото бъдеще”
НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ
• ”Гражданин четири”
• ”Да откриеш Вивиън Мейър”
• ”Последните дни на Виетнам”
• ”Солта на Земята”
• ”Вирунга”
НАЙ-ДОБРИ КОСТЮМИ
• Мирена Канонеро – “Гранд Хотел Будапеща“
• Марк Бриджис – ”Вроден порок”
• Колийн Атууд – “Вдън горите“
• Ана Шепърд и Джейн Клайв – ”Господарка на злото”
• Жаклин Дюран – ”Господин Търнър”
Раздаването на 87-те награди “Оскар” ще се състои на 22-ри февруари, 2015-та година. Водещ на церемонията ще бъде актьора Нийл Патрик Харис.