Британски пациент се е излекува от СПИН, след като вирусът е станал „неоткриваем“ след трансплантация на стволови клетки.
Лондонски пациент, който е бил лекуван от рак, вече 18 месеца е в ремисия от ХИВ и вече не приема лекарствата си.
Експертите твърдят, че този подход не е практичен за лечение на повечето хора с ХИВ, но един ден това може да помогне да се намери лекарство.
Лондонският мъж, чието име не се назовава, е диагностициран с вируса на СПИН през 2003 година, а през 2012 и с болестта на Ходжкин (лимфогрануломатоза). Преминал е през химиотерамия, за да третира болестта на Ходжкин, а в същото време са му имплантирани стволови клетки от донор, резистентен към СПИН. Това спомогнало до преминаването както на рака, така и на ХИВ вируса в ремисия.

Това е вторият случай, в който пациент болен от СПИН достига до ремисия. Преди десет години берлински пациент получи трансплантация на костен мозък от донор с естествен имунитет към вируса. Тимоти Браун обаче е бил третиран доста по-агресивно, след като претърпява две трансплантации и лъчетерапия за левкимия.
„Достигайки ремисия с втори пациент, използвайки сходен подход, показахме, че берлинският пациент не е бил прецедент“. Това заяви водещият проучването професор Равидра Гупта.
Професор Едуардо Олавария, който също участва в проучването, заяви, че успехът на стволовите клетки дава надежда, че могат да бъдат разработени нови стратегии за справяне с вируса на СПИН. Той обаче добави: „Лечението не е подходящо като стандартно лечение на ХИВ, поради токсичността на химиотерапията, която в този случай е била необходима за лечение на лимфомата.“